adv

Anunţuri 20 decembrie 2015

Mulţumim tuturor celor care au pus în practică faptele de milostivire recomandate în acest An Jubiliar şi au donat alimente, haine şi jucării celor dintre noi care au mai mare nevoie. Mâine, luni 21 decembrie, începând cu ora 9:00 vom îngriji bolnavii cu ocazia Crăciunului, iar seara, începând cu ora 18:00 vom sta la dispoziţia tinerilor… Citește mai mult Anunţuri 20 decembrie 2015

capela

Preoţi înmormântaţi în Moldova (XIV): Săbăoani

Cu scopul de a recupera memoria preoţilor înmormântaţi în Moldova, continuăm să-i descoperim pe cei care odihnesc în Săbăoani. În ziua de 22 decembrie 2014 am ajuns la Săbăoani cu ocazia înmormântării lui Dumitru Robu. După înmormântare am încercat să studiez arhiva parohială. Un seminarist din anul pastoral mi-a spus că nu are voie să… Citește mai mult Preoţi înmormântaţi în Moldova (XIV): Săbăoani

Anunţuri 01 noiembrie 2015  

1. Vă mulţumim pentru generozitatea pe care aţi arătat-o la Colecta de produse agricole pentru Seminar. Dumnezeu să vă răsplătească însutit pe dumneavoastră şi tot neamul dumneavoastră!!!    2. Dacă şi aşa ne-a obişnuit, vom continua să recităm Sfântul Rozariu la radio, în fiecare seară la 04:20. Cei care doresc să recite o decadă, să… Citește mai mult Anunţuri 01 noiembrie 2015  

Anunţuri 25 octombrie 2015

1. Diseară după liturghia de la ora 6:00 (18:00) dorim să ne întâlnim cu domnii dascăli, feciorii de biserică şi profesoarele de religie. 2. Începând de mâine, sfânta liturghie de seară, atât duminica cât şi în timpul săptămânii, va fi la ora 5:00 (17:00). 3. Reamintim programul repetiţiilor la cor: doamnele marţi seara, bărbaţii joi… Citește mai mult Anunţuri 25 octombrie 2015

201408122papa01s

Papa Francisc: Audienţa generală de miercuri 14 octombrie 2015

Familia – 29. Promisiunile făcute copiilor Iubiţi fraţi şi surori, bună ziua! Astăzi, de vreme ce previziunile vremii erau un pic nesigure şi se prevedea ploaia, această audienţă se face în acelaşi timp în două locuri: noi aici în piaţă şi 700 de bolnavi în Aula „Paul al VI-lea” care urmează audienţa pe ecrane. Toţi… Citește mai mult Papa Francisc: Audienţa generală de miercuri 14 octombrie 2015

20151066rozariu01

Un mister de Rozariu pentru binele familiei

În perioada 4-25 octombrie 2015, la Roma, are loc Sinodul episcopilor dedicat familiei. Este vorba despre un drum de redescoperire a importanţei familiei, a iubirii şi a comuniunii dintre soţi şi a deschiderii lor spre viaţă. În al doilea mister de lumină se meditează despre prezenţa lui Isus şi a mamei sale, Maria, la nunta… Citește mai mult Un mister de Rozariu pentru binele familiei

20151044sinodepg01

Măreţia iubirii jertfelnice şi gratuite în familie. PS Petru Gherghel la Sinodul episcopilor

Misterul acesta este mare: eu o spun cu privire la Cristos şi la Biserică, dar şi cu privire la voi: fiecare în parte să-şi iubească soţia ca pe sine însuşi, iar soţia să aibă respect faţă de bărbat (Ef 5,32-33). Biserica trăieşte în aceste zile un moment de har, celebrarea Sinodului Episcopilor care are ca… Citește mai mult Măreţia iubirii jertfelnice şi gratuite în familie. PS Petru Gherghel la Sinodul episcopilor

ang

Papa Francisc: Angelus (11 octombrie 2015)

Iubiţi fraţi şi surori, bună ziua! Evanghelia de astăzi, luată din cap. 10 al Evangheliei lui Marcu, este împărţită în trei scene, ritmate de trei priviri ale lui Isus. Prima scenă prezintă întâlnirea dintre Învăţător şi un anume care – conform textului paralel din Matei – este identificat ca „tânăr”. Întâlnirea lui Isus cu un… Citește mai mult Papa Francisc: Angelus (11 octombrie 2015)